D10 jest jednopiętrowym domem jednorodzinnym zbudowanym w pobliżu Ulm w południowych Niemczech.
Zaprojektował go jeden z najbardziej znanych niemieckich architektów, Werner Sobek.
D10 to jedna z ikon współczenej architektury mieszkaniowej i jeden z pierwszych budynków na świecie, w którym w pełni zrealizowano koncepcję Triple Zero ® opracowaną przez Wernera Sobka.
Cechą wyróżniającą budynek są dwie równoległe ściany ze szkła oraz samowystarczalność energetyczna – cała energia potrzebna do funkcjonowania budynku jest pozyskiwana ze źródeł odnawialnych.
System energii geotermalnej i wysokowydajna pompa ciepła zapewniają energię niezbędną do produkcji ciepłej wody oraz zaspokojenia potrzeb w zakresie ogrzewania i chłodzenia.
Na całej powierzchni dachu zainstalowano panele fotowoltaiczne, które generują średnio rocznie więcej energii niż zużywa budynek.
Nagrody
Nominacja do German Design Award 2013
Nominacja do DAM Preis für Architektur in Deutschland 2013 r.
Na plac budowy Villa Sassari w Michałówku, pod Warszawą, przyjechały wczoraj rury. Uwaga, to nie są byle jakie rury 🙂 Te rury posłużą do zbudowania tzw. przepustu umożliwiającego swobodny przepływ wody pod ziemią.
Uzyskaliśmy wszystkie wymagane zgody, by zastąpić przepustem rów melioracyjny, czyli podłużne zagłębienie służące do zbierania z okolicy nadmiernej ilości wody i odprowadzania jej do najbliższej rzeki lub zbiornika.
Dzięki temu mieszkańcy czterech domów Villa Sassari uzyskają nowy przejazd i przejście, które nie bedą przechodzić przez ich działkę.
To dobra wiadomość dla właścicieli, bo będą mogli odzyskać kilkadziesiąt metrów swojej działki przeznaczonych w planie na drogę dojazdową.
Dziś na naszym osiedlu na ul. Nowoczesnej w Michałówku, pod Warszawą, nie krzątają się na budowie robotnicy, ale potencjalni klienci.
To dzień wizyt dla osób zainteresowanych ostatnim z czterech bliźniaków Villa Sassari, które zostały tu do sprzedania.
Pierwszy klient, którego dziś rano oprowadzałem po osiedlu, nie zna dobrze tej części regionu, ale oprócz nowoczesnego design’u domu, dużych przeszkleń i przesuwnych okiennic w Villa Sassari, podobało mu się:
dojazd – jechał z Warszawy zaledwie 25-30 min. w tym drogą przez las („I już ładowały mi się akumulatory” – mówi).
kameralne osiedle 200 m od lasu („Bliżej niż rzut beretem”).
działki z pięknymi drzewami, w tym wysokie, strzeliste brzozy (‚A tu posadziłbym kilka katalp, pięknie kwitną w lecie”).
Blisko kortów tenisowych i pola golfowego Sobienie Królewskie Golf & Country Club.
Blisko park rozrywki: majalandwarsaw.pl
W przyszłym tygodniu klient ma podjąć decyzję.
Jeśli zdecyduje się na zakup, do sprzedaży pozostaną już tylko dwa z ośmiu domów Villa Sassari o powierzchni 170 m2 każdy.
Słońce jest kluczowe w koncepcji architektonicznej Villa Sassari. To ono zapewnia naszym domom naturalne światło i energię, która będzie przetwarzana przez ogniwa fotowoltaiczne i może być regulowana przez system smart home*.
Duże przeszklenia od podłogi do sufitu na wybranych ścianach zapewnią w Villa Sassari nawet o 80% więcej światła naturalnego niż w tradycyjnym domu ze standardowymi oknami.
Wymagać to będzie zastosowania stolarki okiennej o podwyższonych parametrach termicznych.
Naturalne światło poprawia nastrój
Naturalne światło poprawia nastrój, łagodzi objawy depresji, korzystnie wpływa na wzrok i sprawia, że nauka jest efektywniejsza.
Jak pokazują badania, uczniowie w klasach z większymi oknami mieli nawet do 18 proc. lepsze wyniki z testów niż ci przebywający w pomieszczeniach słabiej doświetlonych.
Okazuje się także, że przedsiębiorstwa, które zdecydowały się na przeniesienie pracowników do budynków z lepszym dostępem do naturalnego światła, odnotowały wzrost wydajności o około 15 proc.
Naturalne światło stymuluje też wytwarzanie serotoniny, nazywanej potocznie „hormonem szczęścia”.
* System smart home jest oferowany jako dodatkowa opcja.
Kilka osób zapytało mnie dziś, czytając wpis o postępach prac w utwardzaniu wewnętrznej uliczki, co to jest „droga meandrowana”.
Droga meandrowana – wewnętrzna droga o krętym kształcie z zakolami, która wije się przez całe kameralne osiedle w Michałówku, pod Warszawą. To znak rozpoznawczy osiedla na ul. Nowoczesnej.
Spirale są obecne na wszystkich poziomach, od molekuł po galaktyki. Spirala jest fundamentalnym ruchem w strukturze wszechświata.
Serpentyny i meandry to klasyczny motyw w przyrodzie. Zawsze fascynował ludzi. Od niepamiętnych czasów starożytne ludy przedstawiały i czciły spiralę jako twórcze źródło, które nas odżywia i rośnie w nas.
Rzeka meandrująca - rzeka o krętym korycie o dużej liczbie zakoli. Meandry to zakola, czyli pętlowate, wygięte odcinki rzeki zawarte między jej dwoma zakrętami o tym samym kierunku (dwoma prawymi lub dwoma lewymi).
Droga meandrowana to znak rozpoznawczy osiedla na ul. Nowoczesnej w Michałówku
Droga meandrowana nadaje specyficznego charakteru temu osiedlu, na którym domy będą usytuowane w taki sposób, aby zachować jak najwięcej intymności.
To przeciwieństwo smutnych, monotonnych osiedli typu obozowego, gdzie w szeregu, jeden za drugim, jak na defiladzie, stoją identyczne domy, niczym nie różniące się między sobą.
Słowo „meander” oznacza element dekoracyjny stosowany w architekturze, rzeźbie i malarstwie. Znany był już w starożytnej Grecji i Rzymie.
Nazwa pochodzi od rzekiMeanderpłynącej w Azji Mniejszej o krętym biegu.
Budowlańcy idą jak burza z utwardzaniem wewnętrznej drogi na osiedlu na ul. Nowoczesnej w Michałówku, gdzie powstają nasze bliźniaki Villa Sassari.
Ta droga, która wije się meandrowo przez całe osiedle, zostanie przekazana przez właścicieli jako darowizna na rzecz gminny.
Z nieformalnych informacji jakie uzyskaliśmy od gminy wynika, że gmina jest gotowa pokryć drogę nawierzchnią bitumiczno-asfaltową i zainstalować oświetlenie na swój koszt.
I na to oczywiście liczymy!
[na mapce powyżej zaznaczyliśmy na zielono działki, na których budujemy Villa Sassari]
Zdrowy dom może, ale nie musi być zbudowany z ekologicznych materiałów, jak drewno, słoma, czy włókno konopne.
Najzdrowsze materiały budowlane są jednak oczywiście wytwarzane z naturalnych produktów i – co bardzo ważne – bez użycia technologii wspomaganej chemią.
Jako zdrowe, choć nie ekologiczne, eksperci uważają na przykład bloczki i cegły wapienno-piaskowe lub nieimpregnowane drewno suszone komorowo.
Gorzej wypadają w rankingach materiały ceramiczne, jak ceramika, klinkier, czy keramzytobeton ze względu na ich wysokie wskaźniki promieniotwórcze.
Warto zwrócić uwagę na to, z czego zbudowane są nasze meble. Najzdrowsze są materiały bez lotnych związków organicznych.
Im materiał budowlany bardziej promieniotwórczy, tym gorszy dla zdrowia
A to właśnie poziom promieniotwórczości jest podstawowym kryterium oceny wpływu materiałów konstrukcyjnych na zdrowie mieszkańców.
Wg m. in. Muratora, jeśli posegregujemy materiały budowlane od najmniej do najbardziej promieniotwórczych, kolejność będzie następująca:
silikaty (z tego właśnie budujemy Villa Sassari);
beton komórkowy piaskowy;
beton zwykły;
keramzytobeton;
ceramika;
gips (syntetyk wyprodukowany ze spalin)
żużlobeton;
cement portlandzki (zawiera szkodliwy żużel i stal magnetyczną)
beton komórkowy zawierający popioły.
Jak widać najgorzej pod względem promieniotwórczości wypadają wyroby zawierające efekty spalania – żużel lub popioły.
Villa Sassari zbudowana jest z silikatu, który jest uważany przez ekspertów za jeden ze zdrowszych materiałów budowlanych
Najszkodliwsze produkty wykończeniowe – tego warto unikać
Oprócz materiałów konstrukcyjnych, również produkty wykończeniowe lub izolacyjne mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie.
Chodzi o toksyczne związki chemiczne, niewidzialne dla oka, a mogące zaszkodzić naszemu zdrowiu.
Za najszkodliwsze produkty wykończeniowe w tej kategorii uchodzą:
rozpuszczalniki organiczne zawarte między innymi w farbach i lakierach,
chlorek winylu – w oknach, wykładzinach, drzwiach, panelach,
styren obecny między innymi w styropianie,
chlorek winylu obecny na przykład w produktach z PCV,
węglowodory aromatyczne występujące na przykład w smole węglowej, sadzy, gazach spalinowych,
formaldehydy znajdujące się na przykład w płytach drewnopochodnych, a także fenol i aminy.
Formaldehydy to związek chemiczny bardzo niebezpieczny dla ludzi:
„Podrażnia spojówki oczu oraz błony śluzowe dróg oddechowych. Może odpowiadać za pojawienie się takich objawów jak katar, pieczenie oczu, kaszel, kichanie, łzawienie czy suchość w gardle. Stanowi jeden z czynników wywołujących astmę oskrzelową. Międzynarodowa Agencja Badań nad Nowotworami zakwalifikowała formaldehyd do kancerogenów grupy B1, co oznacza, że jest to substancja o prawdopodobnym szkodliwym działaniu na człowieka” – twierdzi wpdom.pl.
Używaj farb naturalnych bez lotnych związków organicznych
Jak się w tym wszystkim połapać? Najlepszym rozwiązaniem jest ograniczenie zanieczyszczeń w domu poprzez wybór zdrowych materiałów:
Farby naturalne lub farby bez lotnych związków organicznych
Drewno wolne od formaldehydu
Naturalne środki czystości i zapachy do domu
Meble bez lotnych związków organicznych
Płyty wiórowe są często klejone produktami zawierającymi formaldehyd. Drewno to wydziela formaldehyd, toksyczny gaz, który uszkadza drogi oddechowe.
Płyta OSB nie jest niebezpieczna, gdyż jest wykonana na kleju fenolowym.
Farbę Shirasu Kabe, która oczyszcza powietrze w pomieszczeniach, nakłada się w 1 warstwie o grubości 2,5 mm.
„Niektóre produkty, choć same w sobie nie są toksyczne, mogą być pożywką dla mikroorganizmów chorobotwórczych. W tym kontekście za niebezpieczne uznać by trzeba surowe drewno, tynki organiczne, zaprawy mineralne oraz wszystkie materiały do murowania ścian”, pisze Murator.
Farba która oczyszcza powietrze
Istnieją takie innowacyjne farby – jak Shirasu Kabe z japońskiej gleby wulkanicznej – które oczyszczają powietrze w pomieszczeniu. To materiał ekologiczny, choć poddany obróbce chemicznej.
Podsumowując, zdrowy dom jest zbudowany z materiałów wytwarzanych z naturalnych produktów i bez użycia technologii wspomaganej chemią, oraz wykończony i zaizolowany produktami o niskim poziomie zanieczyszczeń biologicznych i chemicznych.
To nie przypadek, że mimo spowolnienia na rynku nieruchomości, Villa Sassari cieszy się takim zainteresowaniem potencjalnych klientów.
Doceniają oni głównie design, funkcjonalny układ pomieszczeń i zgodnie twierdzą, że to może być dom idealny do życia z dala od zgiełku miasta, blisko lasu, tras rowerowych i kortów tenisowych.
Villa Sassari wyróżnia się dużymi przeszkleniami i przesuwnymi okiennicami z drewna, które nadają jej elegancki i niepowtarzalny styl. To dom z klasą dla konseserów i bon vivants.
W ogrodzie, Conversation Pit z paleniskiem i siedziskami tworzy fajną, przytulną, romantyczną atmosferę. Tak naprawdę to dodatkowe pomieszczenie, które można wykorzystać na 100 różnych sposobów w ciągu dnia i wieczorem na spotkania w gronie rodzinnym lub ze znajomymi.
Punktem centralnym Villa Sassari jest duży, przestronny i przeszklony salon z jadalnią i otwartą kuchnią ze spiżarnią. Dom otoczony jest tarasem, który stnowi przedłużenie domu, dodając mu sporą powierzchnię do wykorzystania jako druga jadalnia, strefa relaksu lub zabaw dla dzieci.
Grodzimy działki pod domy Villa Sassari w Michałówku pod Warszawą.
Na drugim planie, w głębi działki, widać słup elektryczny, który będzie zakopany w najbliższym czasie.
Zostały już tylko 4 z 8 domów w zabudowie bliźniaczej jakie budujemy tu na pięknych, zadrzewionych działkach blisko lasu.
Każda Villa Sassari to nowoczesny i energooszczędny dom o pow. 170 m²:
Kameralne osiedle 200 m od lasu Duży salon i 4 sypialnie, w tym Master Bedroom Przestronne, przeszkolone wnętrza Bogata infrastruktura usługowo-handlowa Szkoła i przedszkole w pobliżu Blisko kortów tenisowych, pola golfowego Sobienie Królewskie Golf & Country Club i Mazowieckiego Parku Krajobrazowego Dziesiątki tras rowerowych
Ul. Nowoczesna, 05-462 Michałówek Lokalizacja:52.204203198540114, 21.311921898030853 http://villasassari.pl/